Masaż klasyczny

wizytowka 1 1

Masaż klasyczny to rodzaj masażu o bardzo długiej historii. Stosowano go już 3 tysiące lat temu w Chinach. Masaż klasyczny może pełnić różne funkcje. Choć jest relaksujący, wykorzystuje się go także w walce z różnymi chorobami i dolegliwościami.

Masaż klasyczny to metoda leczenia fizykalnego, która polega na mechanicznym oddziaływaniu na tkanki, wywierając przy tym pośredni i bezpośredni wpływ na organizm. Składa się z wielu różnych ruchów oraz chwytów, których celem jest oddziaływanie nie tylko lecznicze, ale także profilaktyczne. Może być wykonywany w serii zabiegów lub pojedynczo. Opracowanie może być całościowe lub częściowe, np. w postaci objęcia zabiegiem tylko okolicy pleców. W zależności od celu, siły i doboru technik, masaż klasyczny może przybrać formę m.in. masażu sportowego, izometrycznego bądź relaksacyjnego.

Masaż klasyczny niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji o działaniu miejscowym i ogólnym. Przede wszystkim wpływa bardzo korzystnie na układ krwionośny oraz limfatyczny. Stosując techniki wyzwalające ciepło wywiera wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych i co za tym idzie, na zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie. Polepszenie krążenia obwodowego przyspiesza dostarczanie substancji odżywczych, usuwanie produktów przemiany materii oraz zwiększa przemiany tlenowe w mięśniach. Wzrost przepływu krwi w naczyniach obwodowych wpływa korzystnie na pracę serca i całego organizmu.
Masaż klasyczny jest też dobrym sposobem zarówno na pobudzenie, jak i na odprężenie, ponieważ bezpośrednio oddziałuje na układ nerwowy. Pobudzane są receptory, które odbierają bodźce przenoszone do kory mózgowej. Stan pobudzenia kory mózgowej powoduje uwalnianie na drodze odruchowej histaminy i adrenaliny, hormonów wywierających wpływ na rozszerzenie naczyń.
Jako że masaż klasyczny poprawia ukrwienie, działa również na układ pokarmowy – przyspiesza przyswajanie substancji odżywczych i proces spalania materii. Usprawnia ruchomość stawów, a także działa na mięśnie: zwiększa ich elastyczność, dzięki czemu pracują lepiej, są również lepiej ukrwione. Udowodniono także, że masaż klasyczny pozytywnie wpływa na ludzką psychikę poprzez zwiększenie wydzielania serotoniny, hormonu tkankowego, nazywanego „hormonem szczęścia”, poprawia więc nastrój, pełniąc funkcję masażu relaksacyjnego. Co więcej, masaż ten działa dobroczynnie na skórę: usuwa martwy naskórek, ułatwia jej oddychanie, przez co staje się jędrniejsza.

Istnieje bardzo wiele przypadków, w których warto udać się na masaż klasyczny. Rehabilitanci polecają go szczególnie w przypadku zapalenia stawów, ścięgien oraz mięśni, przy skręceniach i stłuczeniach, w przypadku wad postawy oraz różnych problemów z kręgosłupem. Wielu lekarzy mówi także o korzystnym działaniu masażu w przypadku nadwagi, nerwobólów, a także w chorobach i dolegliwościach związanych z przemianą materii. Warto jednak podkreślić, że masaż klasyczny może także stanowić doskonały sposób na relaks i odprężenie, na przykład po ciężkim dniu.
Przed udaniem się na sesję masażu klasycznego nie trzeba specjalnych przygotowań. Warto jednak pamiętać o tym, by przynajmniej 1,5 godziny przed nie spożywać dużych oraz ciężkostrawnych posiłków. Oczywiście, jak przed każdym masażem, warto wziąć prysznic. Trzeba też pamiętać, że masaż klasyczny wykonywany jest przy pomocy specjalnych olejków na nagim ciele. Okryte ręcznikiem pozostają jedynie miejsca intymne.

Korzyści masaż klasycznego:

Przeciwwskazania do masażu:

logo

Jeśli masz jakieś pytania - skontaktuj się z nami!