Akupunktura przeciwbólowa

CUDtoTY

Ból według Medycyny Chińskiej nazywany jest syndromem Bi. Syndrom Bi to zablokowanie przepływu krwi, energii lub płynów w kanałach energetycznych. Powoduje on zastój w stawach, więzadłach, mięśniach i ścięgnach. Przyczyna bólu może być zewnętrzna lub wewnętrzna. Odpowiednio dobrana terapia z zastosowaniem akupunktury przeciwbólowej ma za zadanie nie tylko działać na objawy, ale przede wszystkim na przyczynę bólu.

Ból pleców, dyskopatia, rwa kulszowa, zespół bolesnego barku, kręcz karku, migreny, depresje. Akupunktura przeciwbólowa może ci pomóc. Mechanizm przeciwbólowego działania akupunktury najlepiej tłumaczy teoria o konkurencyjności bodźców. Mówi ona o tym, że bodziec akupunkturowy – czuciowy, jest przekazywany do mózgu przez włókna nerwowe grubsze i szybsze niż te, które przewodzą ból. W ten sposób dochodzi do powstrzymania przechodzenia do mózgu wolniejszych impulsów bólowych. Ponadto stymulacja punktów akupunkturowych powoduje wzmożone wydzielanie w ośrodkowym układzie nerwowym endogennych endorfin. Jako punkty biologicznie czynne na powierzchni skóry mają one działanie przeciwbólowe i euforyzujące.

Akupunktura przeciwbólowa pozwala leczyć wiele chorób i zaburzeń poprzez wyrównanie potencjału energetycznego organizmu. Współcześnie stosuje się ją na całym świecie. Wspomaga także działanie metod i leków medycyny konwencjonalnej. Jest alternatywą lub uzupełnieniem leczenia zespołów bólu przewlekłego. Przede wszystkim wykorzystuje się ją z uwagi na minimalną inwazyjność i ograniczoną liczbę objawów niepożądanych w czasie jej stosowania. Leczenie akupunkturą umożliwia modyfikację lub ograniczenie farmakoterapii. A co za tym idzie uniknięcie lub ograniczenie objawów niepożądanych obserwowanych często przy przewlekłym stosowaniu leków przeciwbólowych z korzystnym efektem dla pacjenta. Akupunktura jest uważana za istotny element integracyjnej strategii leczenia bólu przewlekłego.

Zabiegi zwykle nie są bolesne, choć czasem pacjent może odczuwać pieczenie, rozpieranie lub tępy ból. Podczas jednej sesji na rozmieszczone na różnych częściach ciała punkty, wkuwa się przeciętnie od kilku do 20 igieł. Liczba zabiegów dobierana jest indywidualnie.

Spodziewane efekty terapii zależą od czasu trwania bólu. Często już po pierwszym nakłuciu pacjent odczuwa złagodzenie dolegliwości bólowych. Ważny jest fakt, że efekt przeciwbólowy po pierwszym zabiegu trwa od kilku godzin do dwóch dni i daje maksymalnie 80 % poprawy. Przy odpowiednio dobranym postępowaniu po kolejnych zabiegach dolegliwości łagodnieją lub ustępują całkowicie. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez dłuższy czas. Zaleca się w przypadku ustąpienia objawów w dolegliwościach przewlekłych umawiać się na tzw. zabiegi podtrzymujące efekt terapeutyczny.

Akupunkturę przeciwbólową zaleca się przy:

Akupunktura przeciwbólowa i przeciwwskazania do jej wykonania:

logo

Jeśli masz jakieś pytania - skontaktuj się z nami!