Akupunktura antynikotynowa
Jak akupunktura pomaga w walce z rzuceniem nałogu nikotynowego?
Palenie w różnym stopniu uszkadza układ oddechowy, sercowo-naczyniowy i nerwowy organizmu człowieka. Jest jedną z ważnych przyczyn wzrostu zachorowalności i śmiertelności na nowotwory, przewlekłe zapalenie oskrzeli, choroby płuc, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz marskość wątroby.
Zespół odstawienny w czasie abstynencji od palenia objawia się ogólnym osłabieniem, drażliwością, ziewaniem, brakiem smaku w ustach i języku, a nawet otępieniem psychicznym, uczuciem ucisku w klatce piersiowej, niepokojem i zaburzeniami czucia.
Według Medycyny Chińskiej wdychanie szkodliwych substancji zawartych w tytoniu przez długi czas powoduje brak równowagi pomiędzy yin-yang, dysharmonię qi i krwi w narządach zang-fu, meridianach.
Akupunktura w przypadku nałogu nikotynowego może ułatwić rzucenie palenia, szczególnie w pierwszym etapie, kiedy silna chęć zapalenia papierosa powoduje stres, niepokój, zmęczenie, ziewanie, łzawienie, nadmierne ślinienie, brak smaku w ustach, dyskomfort w gardle, uczucie ucisku w klatce piersiowej, nudności, wymioty, a nawet drżenie mięśni i zaburzenia czucia.
Nakłuwanie i stymulowanie punktów akupunkturowych związanych z systemem nerwowym i organami odpowiedzialnymi za zaspokajanie pragnienia nikotyny będzie regulowało qi i krew, równoważyło yin-yang, w celu usunięcia uzależnienia spowodowanego paleniem i przywrócenia równowagi w ciele i umyśle.
Podczas tych zabiegów igły umieszczane są w określonych punktach na ciele i/lub uchu, by zminimalizować objawy odstawienia, wzmocnić organizm i pokonać walkę z nałogiem.
Jakie korzyści przynoszą zabiegi akupunktury w walce w nałogiem?
- Powodują niechęć do papierosów
- Powodują mdłości, gdy następuje próba zapalenia papierosa
- Powodują, że dym tytoniowy zaczyna przeszkadzać
- Powodują, że następuje redukcja stresu związanego z rzucaniem nałogu
Akupunktura przynosi bardzo dobre rezultaty, jeśli jednak chcemy rzucić palenie trzeba naprawdę chcieć zerwać z tym uzależnieniem. Kluczową rolą w walce z nałogiem odgrywa siła woli i poważne zaangażowanie się w zmianę starych nawyków, szczególnie, jeżeli używa się papierosów jako narzędzia do radzenia sobie z trudnymi emocjami lub lękami. Bez silnej woli nawet najlepsze metody mogą okazać się bezużyteczne.
Nałóg nikotynowy
9 rodzajów zabiegu akupunktury, z których możesz skorzystać
Przeciwwskazania do zabiegu:
- Zaburzenia krzepnięcia krwi (przed zabiegiem nie należy brać aspiryny i preparatów złożonych mających w składzie kwas acetylosalicylowy czy heparynę oraz innych środków wpływających na agregację płytek krwi)
- Stan po spożyciu alkoholu, innych środków pobudzających
- Osoby w momentach silnego pobudzenia psychicznego
- Ciąża
- Miesiączka
- Problemy z ciśnieniem tętniczym krwi
- Niektóre choroby skóry, w których przebicie skóry mogłoby doprowadzić do powikłań
- Choroby serca - pacjenci powinni zawsze skonsultować się wcześniej z terapeutą w celu ustalenia, czy są dobrymi kandydatami do zabiegu