Według Medycyny Chińskiej , by zachować zdrowie zaleca się podążać zgodnie z cyklem pór roku. W oparciu o chiński kalendarz teraz mamy Zimę.
Jest to pora roku, kiedy wszystko w przyrodzie spowalnia. Yang mocno słabnie, a Yin przybiera na sile. Dni są krótkie i ciemność zapada wcześnie. Oznacza to, że zimą powinniśmy unikać wszystkiego co wyczerpuje słabe Yang, np. intensywnej aktywności fizycznej i ciężkiej pracy, które powodują pocenie się.
W zamian warto zadbać o odpowiednią ilości snu , ograniczyć codzienne wykonywanie zadań, dostosować odżywianie do pory roku i konstytucji organizmu.
Warto też wykorzystać konsolidację energii życiowej w naszym ciele w okresie zimowym i przeznaczyć ją na wewnętrzną pracę, np. ze swoimi przekonaniami, podejściem do życia i otaczającego nas świata czy relacji z najbliższymi. To zregeneruje energię Yang i nagromadzi Yin.
Zimę w Medycynie Chińskiej symbolizuje Element Wody, a wraz z nim dwa narządy: Nerki i Pęcherz Moczowy. Narządy te wspomagają naszą pamięć, siłę woli i koordynację ruchów. W czasie zimy szczególnie powinniśmy o nie zadbać, bo to okres, kiedy otrzymują optymalną ilość energii uzdrawiającej.
Trzeba pamiętać, że Nerkom szkodzi zbyt wiele zimna , uwielbiają natomiast ciepło. A zatem zimową porą otaczamy się ciepłymi, słonecznymi kolorami, jemy podgrzane i ciepłe termicznie potrawy. Ruch na świeżym powietrzu powinien być w tym okresie umiarkowany (np. spacery).
Możesz też moczyć nogi w ciepłej wodzie np. z dodatkiem imbiru lub jałowca oraz regularnie masować obszar lędźwi. Wzmocnisz nie tylko Nerki, ale również zyskasz energię i witalność.
Nerkom dobrze zrobi także gorąca kąpiel , ogrzewanie ich termoforem. Najlepszy jednak efekt uzyskasz, jeśli wzmocnisz Nerki zabiegiem moksy .
Zima to najlepszy czas na rozgrzewające potrawy wzmacniające nasze Yang .
Sięgamy wówczas po znacznie większą ilość produktów zwierzęcych i stosujemy najwięcej obróbek termicznych w porównaniu do pozostałych pór roku.
Dania urozmaicamy dodatkiem ostrych, gorących w swej termice przypraw, do których zaliczamy: czarny pieprz, suszony imbir, chrzan, chili, gorczycę, pieprz syczuański, anyż gwiaździsty, kardamon, cynamon, goździki.
Mocno rozgrzewającymi produktami są baranina, jagnięcina, koźlina oraz dziczyzna. Sięgając po mniej rozgrzewające produkty (warzywa, owoce) staramy się poddawać je obróbce termicznej.
Pieczenie, powolne gotowanie na małym ogniu i duszenie w sosie własnym są najlepszą obróbką termiczną jaką możemy zastosować zimą.
Szczególnym daniem, wzmacniającym nasze Yang będą zupy mocy, czyli długo gotowane wywary na bazie kości (opcjonalnie mięsa) z istotnym dodatkiem przypraw i ziół kulinarnych oraz harmonizującym całość wkładem w postaci warzyw okopowych.
A dla osób niejedzących mięsa pomocne będą jajka, dobrej jakości tłuszcze (masło), rozgrzewające warzywa. Wskazane są pełne zboża: płatki owsiane, kasza gryczana, kasza jaglana.
Oczywiście jednak tak jak we wszystkim zachowujemy umiar . Nawet mając znaczne niedobory Yang musimy uważać, gdyż używanie dużej ilości silnie rozgrzewających produktów może w krótkim czasie doprowadzić do pomniejszenia zasobów naszego Yin.