Wiosna w Medycynie Chińskiej

Wiosna według Medycyny Chińskiej ☯️ to czas odnowy, powtórnych narodzin, budzenia się do życia, powstawania z zimowego uśpienia. W tym czasie drzewa ? ubierają się w liście, kwiaty zaczynają kiełkować ?, cały świat zielenieje i działa kojąco na zmęczony zimowymi miesiącami organizm. Ten czas rozpoczął się kilka dni temu.
? Wiosną Qi odzyskuje swoją moc po zimie i szuka możliwości swobodnego rozprzestrzeniania się. Cechami typowymi dla czasu wiosny są wszystkie czynniki, które charakteryzują się zmiennością, aktywnością i energią ⚡️.
? Praca z ciałem i aktywność fizyczna jest ważnym czynnikiem wspierającym nasz organizm na wiosnę. Podążając za rytmami natury powinniśmy budzić się coraz wcześniej i zadbać o prawidłowe krążenie qi i krwi w ciele. Zalecana jest zwłaszcza joga ?‍♀️ oraz ćwiczenia rozciągające ?‍♀️. Należy wykonywać je regularnie, najlepiej codziennie, nawet jeśli zajmują nam nie więcej niż kilka minut.
? Jeśli natomiast odczuwamy silne napięcie emocjonalne i nie potrafimy poradzić sobie ze stresem ?, niezwykle przydatne mogą okazać się odpowiednie masaże, a także zabiegi akupunktury. Akupunktura nie tylko wzmocni narządy wewnętrzne, ale również zadziała relaksująco i odprężająco, uspokoi emocje i ureguluje prawidłowy przepływ energii w organizmie ☯️.

 

W Medycynie Chińskiej ☯️ elementem symbolizującym Wiosnę jest Drzewo ?, natomiast narządami związanymi z tą porą roku jest Wątroba i Pęcherzyk Żółciowy.
? Narządy te odpowiadają za planowanie, ocenę okoliczności i sytuacji, oraz za umiejętność podejmowania decyzji, a także za determinację. Podstawowym ich zadaniem jest utrzymanie swobodnego przepływu i prawidłowego krążenia qi ☯️ w ciele człowieka. Z tego powodu w okresie wiosennym zalecane jest postępowanie, które sprzyja pobudzeniu krążenia energii w organizmie. W tym okresie szczególnie powinniśmy o nie zadbać, bo to okres, w którym najbardziej tego potrzebują.
? Zalecenia na wiosnę
1. Wstawaj wcześnie rano.
2. Wykonuj łagodne ćwiczenia rozciągające i poprawiające cyrkulację krwi.
3. Nie noś ciasnej i krępującej odzieży.
4. Nie tłum emocji.
5. Pielęgnuj spokój i równowagę umysłu.
6. Panuj nad gniewem (bo gniew to emocja przynależna wiośnie, wtedy najtrudniej sprawować nad nim kontrolę).
7. Stosuj dietę lekkostrawną.
8. Umów się na zabieg wzmacniający narządy wewnętrzne na okres wiosny, regulujący prawidłowy przepływ energii w organizmie.
? Jeśli zaniedbamy powyższe zalecenia, ich skutki możemy odczuć 90 dni później – latem. Wówczas mogą pojawić się dolegliwości, które będą efektem tych zaniedbań, nieprawidłowej diety i uleganiu nadmiernym emocjom lub ich blokowaniu.

 

Dieta wiosenna ? powinna być dietą lekkostrawną, powinna wzmacniać qi ☯️, pozwalać na jego swobodny ruch oraz wspierać śledzionę i wątrobę.
Naturalne jest w tym czasie jedzenie produktów, które występują lokalnie i sezonowo oraz spożywanie ich w mniejszych ilości, a nawet poszczenie.
? Wiosna jest symbolem dzieciństwa i wzrostu, dlatego warto sięgnąć po pożywienie, które również znajduje się w fazie wzrostu, zwłaszcza o zielonym kolorze, bogate w chlorofil, należące do elementu Drzewa ?. W naszej kuchni powinien zatem zagościć: szpinak, seler naciowy, kiełki, zielona herbata, natka pietruszki, lucerna, jarmuż.
? Produkty zalecane na wiosnę powinny mieć charakter lekko rozgrzewający i unoszący energię w górę. Do takich należą między innymi: koper włoski, ryż, kasza gryczana, lubczyk, nasiona kolendry.
Można je urozmaicić ostrymi przyprawami, takimi jak: czosnek, cebula, papryka, imbir, bazylia.
? Aby pożywienie było łatwiejsze do strawienia, można poddać je lekkiej obróbce termicznej – pokarmy krótko gotujemy na parze lub dusimy. Wskazane są także zupy, chociaż już nie muszą być tak treściwe i długo gotowane jak w okresie zimowym.
? Do gotowego posiłku można przyrządzić surówkę ze świeżych warzyw lub sałatkę z mniszka lekarskiego, sałat, ogórka, rukoli lub cykorii. Dodatki o gorzkim smaku tonizują wątrobę i pęcherzyk żółciowy, wspomagają wydzielanie żółci oraz zapobiegają nadmiernej aktywności wątroby.
? Wskazane jest ograniczenie spożycia mięsa i wyrobów mięsnych, pieczywa, słodyczy, kawy, alkoholu, żywności przetworzonej. Unikać w tym czasie należy jedzenia gorącego i tłustego, ponieważ mogą one blokować qi wątroby.
logo

Jeśli masz jakieś pytania - skontaktuj się ze mną!